ZKTeco ES-852O12T-S5-C-MI: Full Color Series 2MP Full Color Turret IP Camera with micro-SD slot
ZKTeco ES-852O12T-S5-C-MI Full-Color Turret IP Camera
Now available at
PBTech Logo-Full Colour
Downloads
Description
ZKTeco ES-852O12T-S5-C-MI: Advanced Full-Color Turret IP Camera for High-Quality Surveillance
Key Features
Technical Specifications
  • Lens: 3.6mm fixed lens with a 90° field of view
  • Illumination Distance: Warm white LED illuminators effective up to 20 meters
  • Video Compression: H.265, H.264
  • Audio: Built-in microphone
  • Storage: Supports micro-SD cards up to 256GB
  • Power Supply: PoE and DC 12V±10%
  • Operating Conditions: Temperature: -30°C to 60°C; Humidity: 20% to 80%
  • IP Rating: IP67 for water and dust resistance
Applications
Why Choose the ZKTeco ES-852O12T-S5-C-MI?
Specifications
FeatureDescription
Camera
"Model"ES-852O12T-S5-C-MI
"Image Sensor"1/2.9\ CMOS"
"Effective Pixels"1920x1080
"Illumination (Minimum)"Colour: 0.0001Lux@F1.0 (AGC ON)
"Flash / DDR"16Mb / 512Mb
"White Lights No."2
"White Light Distance"20m
"S/N Ratio"≥52dB
LENS
"Lens Type"Fixed
"Mount Type"Board-in
"Focal Length"3.6mm
"Aperture"F1.0
"FOV"90°
"Optical Zoom"N/A
"Compression"H.265 / H.264
"Resolution"1080P (1920 x 1080), 1.3M (1280 x 960), 720P (1280 x 720)
"Bitrate Control"CBR / VBR
"Bitrate"H.265: 128Kbps-6Mbps, H.264: 128Kbps-6Mbps
"Main Stream"1080P@25fps/960P@25fps/720P@25fps
"Sub Stream"D1@25fps/VGA@25fps/CIF@25fps
"Third Stream"N/A
"Motion Detection"Support
"Digital Zoom"Support
"Audio Compression"G7.11u
"Privacy Mask"4 areas
"WDR"DWDR
"Day / Night"Support
"White Balance"Support
"Defog"N/A
"Noise Reduction"2D/3D DNR
"Mirror / Flip"Support
"Corridor Mode"Support
"HLC"Support
"BLC"Support
"ROI"4 areas
"Anti-flicker"N/A
"IVA"Intelligent Video
FACIAL DETECTION
"Face Templates"N/A
"Face Detected Per Frame"N/A
"Detected Face Size"N/A
"Face Quality Filtering"N/A
"Detection Area"N/A
"Capture Response"N/A
NETWORK
"Protocol"TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, RTSP, DDNS, NTP
"Interoperability"ONVIF, SDK, API
"Max. Online Users"3-Jan
"Web Browser"IE / Firefox / Chrome / Safari
"Management Software (VMS)"AntarVis 2.0, ZKBioSecurity IVS, ZKBioAccess IVS
"Operation System"Windows
"Mobile APP"AntarView Pro
"P2P Cloud Service"Support
INTERFACE
"Ethernet"1 RJ-45 port (10/100Mbps)
"Audio I/O"Built-in Mic for audio in
"Alarm I/O"N/A
"RS485"N/A
"Reset Button"Support
"Micro-SD Slot"Support (max. 256GB)
"ANR"Support
"USB"N/A
GENERAL
"Power Supply"PoE, DC 12V±10%
"Power Consumption"<3.7W
"Ingress Protection"IP67
"Dimensions (L*W*H)"Ф97.00 x 88.50 (mm)
"Working Temperature"-30℃ to 60℃
"Working Humidity"10% to 90%RH